Vlhkost v bytě - vliv, příčiny a vše, co byste měli vědět
Vlhkost v bytě - častý problém, který již řešila spousta z nás a může mít mnoho příčin (pára z kuchyně, špatná izolace bytu či domu, ...), ale také negativně ovlivnit váš domov i zdraví.
Jaká by měla být optimální vlhkost v bytě či domě a jak problémy s nadměrnou vlhkostí řešit? Nejen na tyto otázky si odpovíme v dnešním článku.
Správná vlhkost vzduchu je důležitou a prospěšnou součástí každé spokojené a zdravé domácnosti. Při nízké nebo naopak vysoké vlhkosti nastávají problémy, a proto je nutné se jí věnovat nejen u starých domů, v zimních měsících nebo v přímořských oblastech. Vlhkost má mnoho podob a je tu s námi po celý rok.
Třídy vlhkosti
Vlhkost vzduchu v bytě či domě, což je vlastně vodní pára rozptýlená ve vzduchu, se primárně dělí na několik typů vlhkosti:
- Absolutní vlhkost
- Absolutní vlhkost závisí na klimatu a zeměpisných podmínkách. Nejvyšší vlhkost bychom nalezli v oblasti rovníku a směrem od něho se snižuje, od přímořských oblastí směrem k těm horským. Absolutní vlhkost však není závislá na teplotě.
- Jedná se o vyjádření skutečného množství vodní páry ve vzduchu a lze ji vyjádřit jako hmotnost vodní páry na 1m3.
- V některých případech se také označuje jako vlhkostní poměr.
- Specifická vlhkost
- Specifickou vlhkost lze vyjádřit jako poměr hmotnosti vodní páry vůči celkové hmotnosti vzduchu.
- Zůstává konstantní bez ohledu na tlak a teplotu.
- Označuje se také jako hmotnostní koncentrace.
- Relativní vlhkost
- Relativní vlhkost je narozdíl od absolutní a specifické vlhkosti plně závislá na teplotě. Při vyšších teplotách relativní vlhkost klesá, zatímco při nižších se naopak zvyšuje.
- Jedná se poměr množství vlhkosti ve vzduchu vůči množství, které je vzduch za určité teploty a tlaku schopen pojmout - vyjádřené v procentech.
- Při 100% vlhkosti vzduchu již více vlhkosti (resp. vodních par) nedokáže pojmout a všechna další vodní pára se tak kondenzuje nebo mění na mlhu.
Vliv vlhkosti vzduchu na organismus
Zvýšená vlhkost v bytě či domě může vyvolat různé nemoci, jako je astma, problémy se srdcem a další. Zároveň také k tvorbě plísní, které mohou způsobit další závažná onemocnění.
Stejně tak i nízká vlhkost v bytě či domě může způsobit závažné onemocnění dýchacích cest. Při pohybu v prostředí se suchým vzduchem také můžete pociťovat zvýšenou únavu, pálení očí nebo suchost pokožky.
Projevy nízké a vysoké vlhkosti vzduchu
Některé z projevů špatné vlhkosti vzduchu dokážete objevit sami.
Například v případě vysoké vlhkosti jako: orosená okna, vlhké zdi, plíseň, hnijící dřevo, zatuchlý vzduch, drolení omítky, koroze na kovech, příliš dlouho schnoucí prádlo.
Nízká vlhkost se zase může projevit jako: rozlepené nebo popraskané dřevo, zvýšená prašnost, výboje statické elektřiny, pocit chladu.
Co považujeme za nízkou vlhkost vzduchu?
Při běžné pokojové teplotě 20 °C se za nízkou vlhkost vzduchu považuje ta pod hranicí 40 %.
Co považujeme za vysokou vlhkost vzduchu?
Při běžné pokojové teplotě 20 °C se za vysokou vlhkost vzduchu považuje ta nad hranicí 60 %.
Příčiny vysoké vlhkosti vzduchu
Ačkoliv za zvýšením vlhkosti vzduchu může stát více faktorů, mezi nejčastější patří:
- špatná hydroizolace,
- nesprávně provedení zateplení,
- celková špatná izolace domu,
- zatékání vody do interiéru,
- porušené přívody vody,
- pronikání vody / deště - porušená střešní krytina, nekvalitní oplechování, špatné utěsnění spár,
- vodní páry z vaření, žehlení, praní, sušení prádla, sprchování.
Správná vlhkost vzduchu v bytě či domě
Chcete se doma cítit dobře? Udržujte tak správnou teplotu a vlhkost v domácnosti. Oboje spolu totiž úzce souvisí: pokud je relativní vlhkost správná, člověk lépe vnímá teplotu a nemá tendenci přetápět.
Jaká je správná vlhkost v bytě?
Ideální vlhkost vzduchu při pokojové teplotě 20 °C by se měla pohybovat mezi 40 % a 60 %. Především od podzimu do jara se do domácnosti může dostat více vlhkosti vlivem chladnějšího a vlhkého počasí venku. Proto je důležité udržovat optimální vlhkost v bytě či domě. V zimních měsících je například doporučená vlhkost vzduchu 45-60 %, zatímco v létě by se měla vlhkost vzduchu pohybovat mezi 40-55 %.
Vlhkost vzduchu v bytě můžete změřit vlhkoměrem Bývá součástí některých domácích teploměrů nebo jej lze pořídit samostatně.
Jak snížit vlhkost v bytě?
Správné větrání
Základním a jednoduchým trikem, jak se zbavit nadměrné vlhkosti v bytě je správné větrání. Zvláště pokud máte plastová okna, která utěsní místnost a zabraňují proudění vzduchu. Větrání by mělo být krátké, intenzivní a časté. Pro správné větrání se řiďte jednoduchou zásadou: čím je venku chladněji, tím větráme kratší dobu. Zatímco v létě můžete nechat okna otevřená až půl hodiny a na jaře a na podzim mezi 10 a 20 minutami, v zimě by doba větrání neměla překročit 6 minut. Důležité je, abyste větrali několikrát za den, ideálně 3 – 4 krát. Při rychlém, ale častějším větrání, se sice ochladí vzduch, ale stěny a podlahy zůstanou teplé, a tím dojde k minimálním teplotním ztrátám.
Větrat byste měli, když vstanete, ale také v závislosti na vlhkosti v místnosti. Větrání by mělo být samozřejmostí po vaření či v koupelně po sprchování.
Větrání uzpůsobte venkovnímu počasí - nemělo by se větrat za deště.
Odvlhčovač vzduchu
Využít můžete také odvlhčovače, které sbírají vlhkost ze vzduchu, lze je jednoduše přemísťovat. Případně vsaďte na pohlcovače vlhkosti – většinou plastové nádoby, do nichž se vkládají tablety či granule, které následně absorbují vlhkost ze vzduchu a přeměňují ji na vodu, kterou jednoduše vylijete.
Pohlcování par v kuchyni a koupelně
Zaměřte se i na vhodné sušení prádla, pokud je to možné, sušte ho v místnostech s oknem. Dbejte také na dostatek prostoru kolem sušáku, aby nic nebránilo proudění vzduchu. V kuchyni pak nejvíce vlhkosti vzniká při vaření, proto zajistěte dostatečné větrání a umístěte do kuchyně digestoř. A nezapomínejte ji pravidelně čistit. Do koupelny pořiďte výkonný ventilátor a po sprše ho nechejte zapnutý alespoň 15–30 minut.
Rostliny pohlcující vlhkost
Posledním tipem jsou rostliny, které pohlcují vlhkost. K takovým rostlinám patří například kapradiny, břečťany, tilandsie, lopatkovec, dypsis a další.
Jak zvýšit vlhkost v bytě?
I nízká vlhkost v bytě může způsobovat nejrůznější zdravotní problémy, je proto vhodné ji cíleně zvyšovat. Co pomůže?
Rostliny zvlhčující vzduch
Je obecně známo, že mnohé zelené rostliny zvyšují vlhkost v interiéru. Pořiďte si domů například fíkovníky, filodendrony, banánovníky nebo okrasné traviny.
Evaporační zvlhčovače
Tyto tzv. zvlhčovače vzduchu s přirozeným odparem nasávají vzduch z místnosti, který pak pomocí mokrých filtračních rohoží obohacují o vlhkost a opět uvolňují do prostoru. Můžete je využít i ve větších místnostech.
Parní zvlhčovače
Parní zvlhčovače, zvané také jako odpařovače, jsou vhodné zejména do větších místností. Fungují tak, že se voda uvnitř zařízení pomocí topného tělíska zahřívá na teplotu vyšší než bod varu a následně se mění na páru. Ta se ve speciální komoře zchladí a zároveň smísí se vzduchem. Dalo by se říct, že fungují velmi podobně jako varná konvice.